Brabantczyk:-)

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na stronie na której rządzi, brabantka Portobello from One Love po domowemu i dla przyjaciół Bella, Bellka, Bellutka :-).

Aby uniknąć zamieszania kto jest kim ?może…

Kilka słów o historii rasy : wszystkie trzy rasy (gryfonik brukselski, gryfonik belgijski i brabantczyk) pochodzą od małego, szorstkowłosego psa zwanego „Smousje”, którego można było odnaleźć w okolicy Brukseli od wielu wieków. W XIX wieku wprowadzenie linii King Charles Spanieli w kolorze ruby oraz mopsów zaowocowało krótką, czarną sierścią i utrwaliło obecny typ rasy. Te małe pieski są bardzo czujne i były hodowane do ochrony powozów i walki z gryzoniami w stajniach. W roku 1883 w Księgach Rodowodowych Św. Huberta- L.O.S.H zarejestrowano pierwsze gryfoniki brukselskie. Były to: Topsy (L.O.S.H. nr 163) i Foxine (L.O.S.H. nr 164). Około roku 1900 rasa stała się bardzo popularna, podobnie jak i inne rasy, dzięki królewskiemu zainteresowaniu wykazywanemu przez królową belgijską Marie- Henriette. Wiele osobników zostało wyeksportowanych i pomogło rozprzestrzenić rasę i jej popularność (tekst :wzorzec rasy ZKWP).

WYGLĄD OGÓLNY: mały pies do towarzystwa, inteligentny, proporcjonalny, czujny, dumny, mocny, o prawie kwadratowej sylwetce; z mocnym kośćcem, ale równocześnie elegancki w ruchu i budowie; przykuwający uwagę swym prawie ludzkim wyrazem. Obie rasy gryfoników są szorstkowłose i różnią się kolorem, podczas gdy brabantczyk jest krótkowłosy. (tekst :wzorzec rasy ZKWP).

Celebrytka:-)

Jaki jesteś psiaku?

Ten niewielki i inteligentny piesek może być doskonałym kompanem rodziny. Jest bardzo oddanym i wiernym psem, kocha swego właściciela i jego rodzinę . Jest pieskiem którego można zainteresować psim sportem jak i zrobić z niego fana kanapy:-) W obu wersjach sprawdza się znakomicie, te psiaki doskonale czują się w grupie innych piesków, są przyjacielskie i niekonfliktowe.

Jak zauważyliście Państwo, brabantka Bella to wyjątkowy pieszczoch, wpatrzona w swoją rodzinkę, niekonfliktowa , zrównoważona, pełna miłości do ludzi .