BRABANTCZYK/GRYFONIK

Witamy wszystkich bardzo serdecznie !

Na stronie na której rządzi, brabantka PORTOBELLO from One Love oraz jej dwie córki IGRASZKA (Gryfonik Belgijski ) i BAGHEERA (Brabantczyk)

______________________________________________________________________________

NASZE SUKCESY WYSTAWOWE !

Zapraszamy na wirtualny spacerek po ostatnich osiągnieciach naszej IGRASZKI, która w tym sezonie wystawowym podobnie jak w poprzednim dała z siebie 100 procent 🙂

Uzyskując tytuły Młodzieżowego Championa Polski, Championa Polski oraz Championa Litwy. Została dodatkowo nagrodzona w rankingu Top Dog Oddziału Gdynia i wygląda na to że, to jeszcze nie ostatnie słowo naszej celebrytki i tylko patrzeć jak wyruszy na kolejne wystawy:-)

______________________________________________________________________________

SZCZENIĘTA

MIOT ”B” – URODZONE 26.09.2023 (1 samiec – Gryfonik Brukselski oraz 1 suczka – brabantczyk_


MIOT ”I” – URODZONE 21.06.2021 (3 samców – brabantczyki oraz 2 sunie – gryfonik belgijski oraz brukselki)

______________________________________________________________________________

Aby uniknąć zamieszania kto jest kim ?może…

Kilka słów o historii rasy : wszystkie trzy rasy (gryfonik brukselski, gryfonik belgijski i brabantczyk) pochodzą od małego, szorstkowłosego psa zwanego „Smousje”, którego można było odnaleźć w okolicy Brukseli od wielu wieków. W XIX wieku wprowadzenie linii King Charles Spanieli w kolorze ruby oraz mopsów zaowocowało krótką, czarną sierścią i utrwaliło obecny typ rasy. Te małe pieski są bardzo czujne i były hodowane do ochrony powozów i walki z gryzoniami w stajniach. W roku 1883 w Księgach Rodowodowych Św. Huberta- L.O.S.H zarejestrowano pierwsze gryfoniki brukselskie. Były to: Topsy (L.O.S.H. nr 163) i Foxine (L.O.S.H. nr 164). Około roku 1900 rasa stała się bardzo popularna, podobnie jak i inne rasy, dzięki królewskiemu zainteresowaniu wykazywanemu przez królową belgijską Marie- Henriette. Wiele osobników zostało wyeksportowanych i pomogło rozprzestrzenić rasę i jej popularność (tekst :wzorzec rasy ZKWP).

WYGLĄD OGÓLNY: mały pies do towarzystwa, inteligentny, proporcjonalny, czujny, dumny, mocny, o prawie kwadratowej sylwetce; z mocnym kośćcem, ale równocześnie elegancki w ruchu i budowie; przykuwający uwagę swym prawie ludzkim wyrazem. Obie rasy gryfoników są szorstkowłose i różnią się kolorem, podczas gdy brabantczyk jest krótkowłosy. (tekst :wzorzec rasy ZKWP).

Jaki jesteś psiaku?

Ten niewielki i inteligentny piesek może być doskonałym kompanem rodziny. Jest bardzo oddanym i wiernym psem, kocha swego właściciela i jego rodzinę . Jest pieskiem którego można zainteresować psim sportem jak i zrobić z niego fana kanapy:-) W obu wersjach sprawdza się znakomicie, te psiaki doskonale czują się w grupie innych piesków, są przyjacielskie i niekonfliktowe.